Nisan 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Mayıs 10, 2011

0
Türkiye Otomotiv Pazarı’na her gün yeni bir model ekleniyor. Satışların hız kesmediği pazarda yeni modeller sizler için her ay hazırladığımız “en çok satanlar” listelerini de değiştiriyor. Özellikle bu ay yeni Peugeot 508 ve Kia Picanto modellerinin listelere katılımı dikkat çekiyor.

Nisan ayında sektörde hangi model ve marka daha çok sattı merak ediyor musunuz? ODD tarafından açıklanan veriler ışığında Nisan ayında en çok satılan modelleri sizin için hazırladık.

Fiat’ın yeniden Türkiye pazarına sunduğu Panda modeli Nisan ayında 111 adet satarak A segmentinde liderliği aldı. Geçtiğimiz aylarda bu segmentte lider olan Audi A1, bu kez ikinci sırada kaldı.

B segmentinde Renault Symbol’ün 347 adetle liderliği sürüyor. Onu 1763 adetle Ford Fiesta izliyor. Nisan ayında indirim yapan VW ise Polo modeliyle listeye üçüncü sıradan dahil oldu.

Bu ay karışan sınıflardan birisi de C segmenti… Yapılan ciddi indirim sayesinde Fiat Linea, Nisan ayında 3377 adet satarak liderliği ele geçirdi. 2587 adetlik satışla Renault Fluence ikinci sırada bulunuyor.

Yeni modellerin girişine sahne olan D segmentinin lideri geçtiğimiz ay olduğu gibi VW Passat… 1234 adet satan VW Passat’ı, 604 adet satan Peugeot 508 izliyor.

En sakin sınıflardan birisi hiç kuşkusuz E segmenti… 605 adet satan Audi A6 ayı birinci tamamlarken onu 595 adet satan BMW 5 Serisi takip ediyor.

Kompakt SUV sınıfında aylardır lider olan Nissan Qashqai, markanın stok sıkıntısı çekmesinden ötürü yerini Nisan ayında kaybetmiş. 667 adetlik satışla bu sınıfta Chevrolet Captiva’nın birinciliğini görüyoruz. Dacia Duster, 631 adetlik satışla Nisan ayını ikinci sırada tamamladı.

Lüks SUV’lerde 64 adet satan Land Rover Range Rover Sport lider konumda bulunuyor. Bu ay listede VW Touareg’i de üçüncü sırada görüyoruz.

Ailelerin tercih ettiği kompakt MPV sınıfındaysa liderlik el değiştirdi. 169 adetlik satışla rakibi Ford C-MAX’i 10 adetle geride bırakan Peugeot 5008, Nisan ayında birinciliğe ulaştı.

Spor segmentte 39 adet satan Peugeot RCZ birinci oldu. Mercedes E Coupe ise 22 adetlik satışla ikinci sırada kaldı.

Hafif ticari araç (LCV) segmentinde de liderlik el değiştirdi. Yılbaşından bu yana birinci olan Fiat Doblo Nisan ayında geçildi. 3215 adet satan Ford Connect bu ayı birincilikle kapadı. İkinci sıradaysa 3007 adetle Fiat Doblo yer alıyor. Yıl başından beri gerçekleşen toplam satış rakamındaysa Doblo’nun hakimiyeti sürüyor.

Hazırlayan: Tulu DARICAN
Reklamlar
Posted in: Satış Analizi