Mayıs 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Haziran 15, 2011

0


Mayıs ayında Merkez Bankası’nın kredi faizlerini yükseltmek için aldığı tedbirler otomotiv sektöründeki büyümenin yavaşlamasına yol açtı. Buna karşın pek çok segmentte özellikle kampanya uygulanan modellerin satış adetlerinde düşüş yaşanmadı.

Mayıs ayında sektörde hangi model ve marka daha çok sattı merak ediyor musunuz? ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında Mayıs ayında en çok satılan modelleri sizin için hazırladık.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına geri dönen Fiat Panda’nın A segmentindeki hakimiyeti devam ediyor. Mayıs ayında 108 adet satılan modeli, 40 adetlik satışla Chevrolet Spark izliyor.

Liderin değişmediği bir diğer sınıfta B segmenti. 3 bin 512 adetlik satışla Renault Symbol birinci sırada bulunuyor. Ford Fiesta ise başarısını Mayıs ayında da sürdürerek 2 bin 466 adetle ikinci sırada yer aldı.

Dizel modelleri benzinli fiyatına satılan Fiat Linea geçtiğimiz ay ele geçirdiği C segmenti liderliğini devam ettirdi. Bu kampanya neticesinde Linea, Mayıs ayında 4 bin 616 adet satış gerçekleştirdi. Renault Fluence 3 bin 40 adetlik satışla ikinci sırada kaldı. Bazı versiyonlarında Ocak 2012’ye kadar gün veren VW Jetta ise otomobil temininde sorun yaşanmasa bu segmentte ilk ikiye oynaması muhtemel bir model.

D segmentinde VW Passat’ın birinciliği Mayıs ayında da sürdü. 1065 adet satılan Passat’ı kampanyalı modellerden birisi olan Mercedes C serisi 976 adetlik satışla izliyor.

Nisan ayına göre değişime uğramayan tek sınıf E segmenti olarak öne çıkıyor. 300 adet satılan Audi A6 ayı birinci kapatırken, BMW 5 serisi 277 adetlik satışla ikinci oldu.

F segmentinin Mayıs ayı lideriyse 21 adetlik satışla BMW 7 Serisi oldu. En büyük rakibi Mercedes S serisi ise 19 adetlik satışla ayı tamamladı. Bu segmentte Mayıs ayında sadece 4 markanın F segment modeli satıldı.

Kompakt SUV segmentinde Nissan Qashqai liderliği geri aldı. 726 adet satan modeli, 689 adetlik satışla Chevrolet Captiva izliyor.

Lüks SUV’lerdeyse yenilenen VW Touareg 37 adetlik satışla liderliği ele geçirdi. 35 adet satan BMW X5 ise ayı ikinci sırada tamamladı.

Kompakt MPV segmentinde liderlik el değiştirdi. 355 adet satan Ford C-MAX ayı lider tamamladı. İkinci olan Peugeot 5008 ise 186 adet satıldı.

LCV segmentinde Nisan ayında birinciliği alan Ford Connect, Mayıs ayında da 3 bin 154 adet satarak yerini korumasını bildi. En büyük rakibi Fiat Doblo ise 2 bin 953 adette kaldı.

Okuyucularımızın isteği üzerine bu aydan itibaren pickup sınıfındaki modellerin de satış sıralamasını sizlerle paylaşacağız. Bu segmentin en tepesinde Mayıs ayında 343 adet satan Mitsubishi L200 modeli bulunuyor. L200, yıllık toplam satışta da rakiplerinin ününde. İkincilik 174 adetle Isuzu D-MAX modelinin. Pazara yeni giren VW Amarok ise 122 adetlik satışla ayı üçüncü sırada tamamladı.

Hazırlayan: Tulu DARICAN
Reklamlar
Posted in: Satış Analizi