Haziran 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Temmuz 7, 2011

0


Otomotiv sektörü uzun yıllardır görmediği bir talep patlaması yaşıyor. Bu talep patlaması Merkez Bankası’nın ekonomiyi yavaşlatma tedbirleri sebebiyle her ay yavaşlasa da otomotiv distribütörlerinin yüzünü güldürüyor. Özellikle Türkiye’de üretim yapan ve stok sıkıntısı çekmeyen firmalar bu talepten en karlı çıkanlar. Yurtdışından araç getirenler ise ithalatta sorun yaşamaları halinde talebi karşılamakta zorluk çekiyorlar. ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında hazırladığımız “Haziran ayında en çok satılan modeller” listemizi şekillendiren de bu stok sorunu oldu. Pek çok iddialı model bu sorun sebebiyle sıralamadaki yerlerini yitirdi.

 

Fiat Panda, A segmentinde liderliği kimseye kaptıracak gibi görünmüyor. Haziran ayında 147 adet satılan Panda’yı, 34 adetlik satışla yeni Kia Picanto izliyor.
B segmentinde lider aylardır değişmiyor. Renault Symbol 3 bin 458 adetlik satışla birinciliğini korurken onu 1979 adet satan Ford Fiesta takip ediyor. Mayıs ayını bu segmentte üçüncü sırada kapatan VW Polo ise Haziran’da ilk beşimize giremedi.

C segmentinde aylardır kampanya yapan Fiat Linea, Haziran ayında da 3 bin 910 adet satarak birinci oldu. Renault Fluence 3 bin 209 adetlik satışla onu takip ediyor. Bu segmentte en ilginç olansa Ford Focus’un eski neslinin hem sedan hem de hatchback karoser ile listemize girmiş olması. Geçtiğimiz ay listemizde yer alan VW Jetta modeli ise distribütörün araç temin sorunu yaşamasından ötürü bu ay listemizde yer almadı.

Stok sorunundan etkilenen bir diğer sınıfta D segmenti. VW bayilerinin gün yazdığı Mayıs ayının birincisi Passat, Haziran ayında 733 adet satarak ikinciliğe gerilerken, Mercedes C Serisi 948 adetlik satışla liderliği ele geçirdi.
E segmentinde BMW 5 Serisi 547 adetlik satışla birinci sırada bulunuyor. Mercedes E Serisi ise 362 adet sattı ve Haziran ayını ikinci sırada tamamladı.

F sınıfında liderlik el değiştirdi. 27 adet satan Mercedes S Serisi birinci sıraya yükselirken, BMW 7 Serisi 16 adetlik satışla ikinci oldu. Üçüncü sıranın sahibiyse büyük bir atak yaparak 7 adet satan Jaguar XJ oldu.

Kompakt SUV segmenti bu ay geçtiğimiz aya göre hiçbir değişim göstermedi. Liderlik yine Nissan Qashqai’nin elinde… Onu Chevrolet Captiva izliyor.

Lüks SUV segmentinde iki modelin büyük atağını görüyoruz. Land Rover Range Rover Sport, Haziran ayında 131 adet satarak ayı birinci tamamladı. Geçtiğimiz ay Türkiye pazarına yeni yüzüyle giren Jeep Grand Cherokee ise 100 adetlik satışla ikinci oldu.

Kompakt MPV’ler arasında ciddi rekabet yaşanıyor. Haziran ayının birincisi 425 adet satan Ford C-MAX oldu. İkincilikse Haziran ayında atağa kalkan ve 226 adet satan Toyota Verso’nundu…

Haziran ayında spor sınıfta birincilik Peugeot RCZ modelinin oldu. Ancak bu sınıfta genel hakimiyet Mercedes modellerinde. Yenilenen Mercedes SLK ilk kez bu ay listemize dahil oldu.

Pickup segmentinde VW Amarok’un yükselişi sürüyor. Mayıs ayını üçüncü sırada tamamlayan model, Haziran ayında 362 adet satarak ikinciliğe tırmandı. Bu sınıfın liderliğindeyse 403 adetlik satışla Mitsubishi L200 modeli bulunuyor.
Hafif ticari araç (LCV) segmentinde liderlik Haziran ayında el değiştirdi. Toplam adette Pazar lideri olan Fiat Doblo, Haziran ayında 3516 adet satarak listemizde birinciliğe tırmandı. İkincilik ise 3144 adet satan Ford Connect modelinin oldu.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi