Fiyatı dövize endeksli modeller çakıldı

Posted on Ağustos 9, 2011

0


Temmuz ayında yurtdışında yaşanan çalkantılar sonucu Türkiye’de dövizin aşırı değerlenmesi, fiyatı buna endeksli özellikle lüks sınıftaki modellerin ciddi satış kaybına uğramasına yol açtı. ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında hazırladığımız “Temmuz ayında en çok satılan modeller” listemizi şekillendiren de dövizin hareketi oldu. Bakalım hangi model Temmuz ayında daha çok satmış?

Fiat Panda durdurulamıyor. Önümüzdeki aylarda yeni haliyle tanıtılması beklenen Panda son döneminde Türkiye’de A segmentinin en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürüyor. Temmuz ayında 84 adet satan Panda’yı 60 adetle yenilenen Kia Picanto modeli izliyor.

B segmentinde de Renault Symbol rakip tanımıyor. 3258 adet satan Symbol anlaşılan bu segmentte liderliği kimselere vermeyecek. B segmentinin ikincisi 1924 adetlik satışla Ford Fiesta…

C segmentine baktığımızda kampanyalı Fiat Linea ile karşılaşıyoruz. Fiat Linea Temmuz ayında toplam 2786 adet sattı. İkincilikse el değiştirdi. Renault Fluence, Temmuz ayında 2446 adet satan Opel Astra’ya yerini kaptırdı. Birkaç aydır listede olmayan Toyota Corolla’da bu ay tekrar ilk beşe dahil oldu.

D segmentinde döviz fiyatlarının yükselmesi Mercedes C Serisini vurdu. Geçtiğimiz ayın lideri Temmuz ayında iki sıra birden geriledi. VW Passat 489 adetlik satışla tekrar liderliğe yükseldi. Onu 456 adet satan Opel Insignia modeli izliyor.

E segmentinde genel anlamda bir düşüş yaşandı. Tüm modeller Haziran ayına göre satışlarında kayba uğradılar. 334 adet satan BMW 5 Serisi, Temmuz ayını lider tamamladı. 216 adetlik satışla Mercedes E Serisi ikinci sırayı elde etti.

F segmentinde liderlik el değiştirdi. 14 adet satan BMW 7 Serisi, 8 adet satan Mercedes S Serisini geride bıraktı.

Kompakt SUV’lerin lideri yine Nissan Qashqai… 683 adet satan Qashqai, yılsonuna kadar aynı performansı göstereceğe benziyor. Dacia Duster, Temmuz satışlarında sürpriz yapanlardan. 576 adet satan Duster, ikincilik kürsüsüne yükseldi.

Lüks SUV’lerde Land Rover R. Rover Sport 70 adetle açık ara lider konumda bulunuyor. İkincilikse Land Rover Discovery modelinin…

Kompakt MPV segmentinde 416 adetlik satışa erişen Toyota Verso uzun aradan sonra liderliğe tekrar yükseldi. 221 adet satan Ford C-MAX Temmuz ayını ikinci sırada tamamladı.

Spor sınıfta yine lider Peugeot RCZ… 30 adet satan modeli 16 adetlik satışla Mercedes E Coupe izliyor.

Pickup segmenti Temmuz ayında büyük bir sürprize sahne olmadı. Mitsubishi L200 395 adetlik satışla bu sınıfın en tepesinde… Segmentin en genç temsilcisi VW Amarok ise 319 adet satarak ikinciliği elde etti.

Hafif ticari araç (LCV) segmentinde Temmuz lideri Fiat Doblo. 2715 adet satan Doblo’yu, 2299 adetlik satışla Fiat Fiorino izliyor. Üçüncülükse 2220 adet satan Ford Connect modelinin.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

Reklamlar
Posted in: Genel