Ağustos 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Eylül 16, 2011

0


Döviz kurunun aşırı değerlenmesi hemen hemen her modelin fiyatlarında artışa yol açtı. Fiyatlarda yaşanan yükselme tüketicinin otomobil talebini azaltırken, ilgi kampanya düzenleyen marka ve modellere yöneldi. ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında hazırladığımız “Ağustos ayında en çok satılan modeller” listemize göre bakalım hangi modeller döviz artışından daha az etkilenmiş?

Hazırlayan: Tulu DARICAN


 Eylül ayında yeni versiyonu tanıtılan Fiat Panda’nın mevcut modeli yaşlı karoserine karşın, markanın kampanyaları neticesinde A segmentinde liderliği kimseye bırakmıyor. Ağustos ayında 71 adet satan modeli, 38 adet satan Fiat 500 izliyor.

B segmentinin lideri yine Renault Symbol… 2620 adetlik satışa erişen modeli uzun süredir ikinciliğe hasret kalan ve Ağustos ayında 1118 adet satan Hyundai Accent Era takip ediyor.

C segmentinde Fiat Linea’nın hakimiyeti bu ay kırıldı. Renault Fluence 2280 adetlik satışla segment lideri oldu. Fiat Linea ise 2234 adet satmayı başardı.

D segmentinde Ağustos ayında 580 adet satan VW Passat birinciliğini korumasını bildi. Onu 440 adetlik satışla Mercedes C Serisi takip ediyor. BMW 3 Serisi ise birkaç aylık aranın ardından 4. sırayı alarak listemize geri döndü.

E segmentinin tepesinde 283 adet satan BMW 5 Serisi’ni görüyoruz. 248 adetle Mercedes E Serisi ikinci sırada bulunuyor.

F segmentinde de liderlik BMW’nin elinde. 7 Serisi, Ağustos ayında 17 adetlik satışa ulaştı. İkinci sıradaysa rakibine göre yaşlı kalan Mercedes S Serisi bulunuyor.

Kompakt SUV’lerde Nissan Qashqai, 722 adetlik satışla birinci sırada bulunuyor. Markanın düzenlediği kampanyalar, fiyatların yükseldiği bu dönemde bile bu modelin güç kaybetmesini engellemişe benziyor. İkinci sıradaysa Nissan Juke bulunuyor. Bu modelin Ağustos ayında ulaştığı satış adediyse 549…

Lüks SUV’lerin en çok satanı ise Land Rover Range Rover Sport modeli. 43 adet satan aracı, 31 adetlik satışla Porsche Cayenne takip ediyor.

Kompakt MPV segmentinde Temmuz ayında olduğu gibi Ağustos ayında da Toyota Verso’nun liderliği bulunuyor. 200 adet satan modelin takipçisi ise 162 adet satan Renault Grand Scenic…

Peugeot RCZ, Ağustos ayında 25 adet satarak spor sınıfın birincisi oldu. İkinci sıradaysa 15 adetlik satışla Mercedes E Coupe modeli bulunuyor.

Pickup pazarı Ağustos ayında oldukça hareketli geçti. Mitsubishi L200, 353 adetle ayı lider kapadı. Temmuz ayının ikincisi VW Amarok, Ağustos ayında dördüncü sıraya geriledi. 225 adet satan Ford Ranger ise ayı ikinci sırada tamamladı.

Hafif ticari araç (LCV) segmentinde Ağustos ayında liderlik el değiştirdi. Ford Connect, 2817 adetlik satış elde ederken, Fiat Doblo Ağustos ayında 2378 adette kalarak ikinciliği elde etti.

 

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi