Eylül 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Ekim 13, 2011

2


Türkiye Otomobil Pazarı küçülürken, fiyatlarda yaşanan yükseliş tüketicinin talebinin uygun fiyatlı modellere kaymasına yol açtı. ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında hazırladığımız “Eylül ayında en çok satılan modeller” listemizde segment liderleri yerlerini korurken asıl mücadelenin diğer sıralarda olduğunu görüyoruz. İşte en güncel satış rakamları…

Yenilenmesine karşın Fiat Panda’nın eski yüzüyle Türkiye’deki başarısı devam ediyor. 146 adet satılan Fiat Panda, Eylül ayında A segmentini lider kapadı. Onu 17 adetlik satışla Citroen C1 izliyor.

B segmentinin tepesinde yine Renault Symbol modelini görüyoruz. 2552 adet satan bu modeli 1509 adetle Hyundai Accent Era takip ediyor.

C segmentinde liderlik el değiştirdi. Tekrar kampanya yapan Fiat’ın Linea modeli 2182 adetlik satışla Renault Fluence’i ikinci sıraya itti. Renault Fluence’in Eylül ayında satış adediyse 2057 olarak gerçekleşti.

D segmentinde VW Passat’ın hakimiyeti devam ediyor. 574 adet satan Passat’ı 487 adetle Mercedes C Serisi izliyor. Listemize 327 adetlik satışla dördüncü sıradan giren Peugeot 508 modeliyse Eylül ayının en büyük sürprizi…

E segmentinde lider değişti. Son ayların birincisi BMW 5 Serisi 321 adetlik satışla ikinciliğe gerilerken, Mercedes E Serisi 341 adet satarak lider oldu.

F segmentinde bir değişiklik yok. 20 adetlik satışla BMW 7 Serisi listenin en tepesinde bulunuyor. 13 adet satan Audi A8 ise ikinciliğe yükseldi. Yenilenme zamanı gelen Mercedes S Serisi ise üçüncü sırada kendisine yer bulabildi.

Kompakt SUV segmentinde Nissan Qashqai’nin liderliği sürüyor. 701 adet satan bu modeli, 539 adetlik satışla Chevrolet Captiva takip ediyor.

Lüks SUV segmentinde Eylül ayında 62 adet satılan Land Rover Range Rover Sport modelini görüyoruz. İkinci ise yıl başından beri sesi soluğu çıkmayan BMW X5 modeli. X5 Eylül ayında tam 44 adet satıldı.

Kompakt MPV segmenti yılbaşından beri en hareketli sınıflardan birisi. Her ay liderlik el değiştiriyor. Gelenek Eylül ayında da bozulmadı ve 209 adetlik satışla Ford C-MAX birinciliğe yükseldi. Ağustos ayının lideri Toyota Verso ise 148 adetlik satışla ikinciliğe geriledi.

Spor segmentte Peugeot RCZ 30 adetlik satış rakamıyla birinci sırada. Onu bu segmentin bir diğer istikrarlı modeli Mercedes E Coupe takip ediyor.

Pickup segmentinde Eylül ayında sürpriz yaşandı. Yılın başından beri bu segmentte lider olan Mitsubishi L200, 310 adetlik satışla ikinciliğe geriledi. Ford Ranger ise 329 adet satarak listenin en tepesine çıktı.

Hafif ticari araç (LCV) segmentinde Eylül ayının birincisi 2675 adet satan Ford Connect oldu. Ezeli rakibi Fiat Doblo ise 2514 adetlik satışla ikinciliği elde etti.

Hazırlayan: Tulu DARICAN


Reklamlar
Posted in: Genel