Kasım 2011 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Aralık 8, 2011

1


Eylül ayında artan ÖTV oranları, geçtiğimiz ay firmaların uyguladığı ÖTV kampanyaları sebebiyle hissedilmemişti. Ancak Kasım ayında artışın etkisi ortaya çıktı. Ticari araçları daha fazla etkileyen artışlar, lüks modellerde de bir nebze küçülmeye yol açtı.

İşte ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan veriler ışığında hazırladığımız Kasım ayında en çok satılan modeller…

A segmentinin lideri Kasım ayında da Fiat Panda. 51 adet satılan Panda’yı, 19 adet satan ve Panda ile aynı platformu paylaşan Fiat 500 izliyor.

B segmentinde birincilik el değiştirdi. Aylardır lider olan Renault Symbol 2.261 adet satarak, 2.296 adet satan Ford Fiesta’nın gerisinde kaldı. Üçüncü basamaktaysa 1.344 adet satan VW Polo bulunuyor.

C segmentinin en tepesinde Renault Fluence bulunuyor. 2.111 adet satılan Fluence modelini, 2.005 adetlik satışla Fiat Linea izliyor.

D segmentinde 846 adet satan VW Passat birinci konumda bulunuyor. Yeni kasası geçtiğimiz haftalarda tanıtılan ve Türkiye’de hala eksi yüzüyle satılan BMW 3 Serisi Kasım ayında 784 adet sattı. 604 adet satan Mercedes C Serisi ise üçüncü sırada ayı tamamladı.

Mercedes E Serisi, E segmentinde 374 adetlik satışla Kasım ayının birincisi oldu. 261 adet satan BMW 5 Serisi ise ikinciliği elde etti.

F segmentinde yenilenmesi an meselesi olan Mercedes S Serisi’ni en tepede görüyoruz. 27 adet satan modeli 11 adetlik satışla Porsche Panamera izliyor.

Kasım ayının en hareketli segmenti hiç kuşkusuz kompakt SUV’ler… Geçen ayın birincisi Chevrolet Captiva, Kasım ayında 668 adet satarak üçüncülüğe düştü. Dacia Duster ise 741 adetle birinci oldu. İkinci sıradaysa 669 adetlik satışla Nissan Juke bulunuyor.

Lüks SUV segmentinde Range Rover Evoque, 132 adetle birinci sırada yer alıyor. Aynı markanın Range  Rover Sport modeliyse 71 adetlik satışla ikinci oldu.

Kompakt MPV segmentinde sıralama Kasım ayında değişmedi. Ford C-MAX 364 adet satarak birinci konumu elde etmiş. Toyota Verso 264 adetle ikinci konumda.

Hafif ticari araç (LCV) segmentinde liderlik el değiştirdi. 3.781 adet satan Ford Connect Kasım ayındaki atağıyla Connect yıllık satış adedinde de liderliği ele geçirmiş. Fiat Doblo ise 2.431 adetlik satışla ikinci sırada yer alıyor.

Pick-up segmentinde 299 adet satan VW Amarok’un liderliği görüyoruz. 272 adet satan Mitsubishi L200 ise ikinci sırayı almış.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: Satış Analizi