Şubat 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Nisan 2, 2012

0


2012 yılı otomotiv sektörü açısından geçtiğimiz yılı aratıyor. Ocak ayında çakılan satışlar Şubat ayında bir nebze olsa toplansa da yine de geçtiğimiz yılın altında seyrediyor. Segmentlere baktığımızdaysa Şubat ayını kampanyalar ile geçiren modellerin liderliği ele geçirdiğini görüyoruz. ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından açıklanan satış rakamlarına göre sizlere Şubat 2012’de Türkiye’de segment segment en çok satan otomobilleri belirledik.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinin lideri yine Fiat Panda. Avrupa’da yenilenen yüzüyle satılırken Türkiye’de eski görüntüsüyle ticarileştirilen model uygun fiyatıyla aylardır bu segmentte birinciliği kimseye bırakmıyor. Panda’yı 13 adetlik satışla Fiat’ın diğer modeli ‘500’ izliyor.

B segmentinde Renault Symbol hakimiyeti sürüyor. 1.735 adet satan Symbol’lü 1002 adetlik satışla VW Polo izliyor.

C segmentinde Şubat ayında kampanya yapılan Fiat Linea’nın büyük atağını görüyoruz. 2.046 adet satılan Linea’yı 1697 adet satılan Renault Fluence izliyor. 962 adet satan Ford Focus Sedan bir basamak yükselip Şubat ayında Honda Civic’i geride bıraktı.

D segmentinde Şubat ayının lideri yine VW Passat 445 adet satılan Passat’ı 302 adet satan Mercedes C Serisi izliyor.

E segmentinde yaşlı olmasına karşın 135 adet satan Mercedes E Serisi’ni lider olarak görüyoruz. BMW 5 Serisi ise 90 adetlik satışla ikinci konumda bulunuyor.

F segmentinde 11 adet satan Mercedes S Serisi Şubat ayını birinci sırada tamamladı. BMW 7 Serisi ise 7 adetlik satışla ikinci sırada…

Kompakt SUV segmentinde Nissan Qashqai geri dönüşünü görüyoruz. Birkaç aydır listelerde gerileyen Qashqai, Şubat ayında elde ettiği 584 adetlik satışla liderliği tekrar ele geçirdi. Dacia Duster ise 563 adetlik satışla ikinci sırayı elde etti.

Lüks SUV segmentinde 92 adet satan Range Rover Evoque modelinin liderliği sürüyor.

Kompakt MPV segmentinde Ford C-MAX 160 adet satarak ayı birinci sırada kapadı. 66 adetlik satışla Citroen C4 Picasso ikinci konumda bulunuyor.

Pick-up segmentinde liderlik bu ay el değiştirdi. 382 adet satılan Isuzu D-MAX ayı birinci sırada tamamladı. Mitsubishi L200 ise 194 adetlik satışla ikinci oldu.

LCV (Hafif ticari araç) segmentinde ise Fiat Doblo birinciliği ele geçirdi. 1513 adetlik satışa ulaşan modeli 1245 adet satan Ford Connect modeli izliyor.

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: Satış Analizi