Dizel otomobiller Türkiye için doğru tercih mi?

Posted on Mayıs 2, 2012

0


Başlığı okuyup “dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan bir ülkede, ne söylüyor bu adam” diyenlerinizi duyar gibiyim… Aslında başlıktaki tespitim tamamen sayıların diline dayanıyor. Açıklayayım.

Arabam.com olarak 10 yılı aşkın süredir Türkiye’de ikinci el otomobil pazarına yön veriyoruz. Her ay 70 bine yakın yeni ilanın girildiği arabam.com, 2011 yılında 500 bine yakın aracın el değiştirmesine aracılık etti.

Geçtiğimiz haftalarda 2011 yılında arabam.com aracılığıyla satılan 500 bin aracı, model yıllarına ve yaptıkları kilometrelere göre inceledim. Buna göre Türkiye genelinde, ikinci el pazarına çıkan otomobillerin yaş ortalaması 10.5 yılı buluyor. Bu sürede yaptıkları toplam yol ise, ortalama 120 bin km dolaylarında. Yani kısacası yıllık ortalama 11.500 km yol yapıyorlar. Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul’da ise, ikinci el pazarına çıkan otomobillerin yaş ortalaması 8.5 yıl olarak görünüyor. Bu araçların toplam kilometre ortalaması, 100 bin km. İstanbul’da otomobiller ortalama olarak yılda 11.700 km yol yapıyorlar.

Bilindiği üzere dizel otomobiller, kullanım anında ekonomik olsalar da ilk alım anında benzinli muadillerine göre daha yüksek fiyat etiketi taşıyorlar. Keza yapılan kilometre ile birlikte dizel modellerin bakım masraflarında da benzinli modellere göre ciddi artış görülebiliyor. Bu sebeple tüm uzmanlar eğer yılda 15 bin km ve üzerinde araç kullanıyorsanız tercihinizin dizel modeller olması gerektiğini söylüyor. Yoksa toplamda cebinizden çıkan para miktarı, dizel modellerde daha fazla oluyor. Yukarıda açıkladığım gibi Türkiye’de bir otomobilin yıllık kullanımı 11.500 km dolaylarında seyrediyor. Bu nedenle dizel modeller hala Türkiye için çok uygun değiller. Mart ayı ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) rakamlarına göre; Türkiye’de satılan dizel modellerin toplam pazar payı yüzde 58.4. Aslında Türk tüketicisi, benzine kıyasla görece düşük motorin fiyatı ve daha uzun menzil gibi psikolojik sebeplerle dizel modellere yöneliyor. Ancak aracı satın alırken ödediği fiyat farkını dikkate almıyor.

Kısacası eğer aracınızla, yılda 15 bin km ve üzeri yol yapıyorsanız, hiç düşünmeden dizel modelleri tercih edebilirsiniz. Ama yaptığınız yol daha kısa ise, benzinli araçlar size çok daha uygun olacaktır.

Reklamlar
Etiketlendi: , ,
Posted in: Otomobil