Nisan 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Mayıs 10, 2012

2


2012 yılı otomotiv sektörü için çok iyi gitmiyor. Bir ay yükselen satışlar diğer ay yeniden düşüş gösteriyor. Böyle bir ortamda otomotiv firmalarının en güvendiği strateji kampanya yapmak oluyor. ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı rakamlara göre oluşturduğumu Türkiye’de Nisan 2012’de en çok satılan marka ve modeller listesi de bu kampanyalara göre şekillendi. Pek çok marka yaptığı indirimlerin meyvesini toplarken, bazı firmalar da stok sorunlarını aşarak satışlarını artırdı. İşte Nisan ayının segment segment en çok satan araçları.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

Fiat’ın mini modeli Panda Türkiye’de hala eski yüzüyle satılıyor. Buna karşın A segmentinde liderliği bırakmıyor. Nisan ayında 32 adet satılan Panda’yı, 17 adetlik satışla Peugeot 107 izliyor.

B segmentinde Renault Symbol hakimiyeti sürüyor. 2394 adet satan Symbol’ü, 1696 adetlik satışla Ford Fiesta takip ediyor. Üçüncü sıradaysa 1260 adetlik satışla Opel Corsa bulunuyor.

C segmentinde Nisan ayında 2913 adet satan Fiat Linea’yı birinci sırada görüyoruz. İkincilikse 2715 adetlik satışla Renault Fluence’in. Listenin Nisan sürprizi ise stok sorunlarını bir nebze olsun aşan VW’nin Jetta ve Golf modelleriyle ilk beşe girmiş olması.

D segmentinde VW Passat rakipleriyle arayı açıyor. 1284 adet satan modeli, Mercedes C Serisi 398 adetle takip ediyor. Üçüncü sıradaysa geçtiğimiz aylarda yenilenen VW CC modelini görüyoruz.

E segmentinde göz attığımızda ayı 294 adetlik satışla kapatan BMW 5 Serisini listemizin en tepesinde görüyoruz. 167 adet satan Audi A6 ikinci sıraya yükselirken, üçüncülükte Mercedes E Serisi bulunuyor.

F segmentinin lideri Audi A8. 12 adet satan otomobili 5 adet satan Mercedes S Serisi izliyor.

Büyük çekişmeye sahne olan kompakt SUV segmentinde bu ay liderlik el değiştirdi. 781 adet satan Dacia Duster birinci sıraya yükselirken, Nissan Qashqai 742 adetlik satışla ikinciliğe geriledi.

Kompakt MPV segmentinde Ford C-MAX’in hakimiyeti sürüyor. Nisan ayında 259 adet satan model birinciliği rakiplerine kaptırmadı. Makyajlanan Renault Scenic modeliyse 90 adetlik satışla listemize ikinci sıradan dahil oldu.

Pick-up segmentinde rekabet ufak farklarla devam ediyor. VW Amarok, Nisan ayında 222 adet satarken, Mitsubishi L200 200 adetlik satışa ulaştı. Bu netice ile ayın lideri VW Amarok oldu.

Hafif ticari araçlarda (LCV) ise Fiat, Nisan ayının hakimi olmuşa benziyor. Doblo modeli 2151 adetlik satışla birinci olurken onu 1928 adetlik satışla Fiorino izliyor…

 

Reklamlar
Posted in: Genel