Haziran 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller

Posted on Temmuz 24, 2012

2


Otomotivde daralma devam ediyor. İlk altı ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20’ye yakın oranda azalan otomobil ve hafif ticari araç satışları dikkatlerden kaçmıyor. Bu düşüş en çok satan modellerin de satış adetlerinde gözleniyor. Her ay segment segment en çok satanları sunan listelerimizde liderler değişse de listeye giren modellerde büyük değişim olmuyor. ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı rakamlara göre oluşturduğumuz Türkiye’de Haziran 2012’de segment segment en çok satan araçlar.

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinde bu ay yeni bir birinci var. Smart’ın ForTwo modeli Haziran ayında 25 adet satarak mini sınıfta lider oldu. Onu 22 adetlik satışla Fiat 500 modeli izliyor.

B segmentinde Ford Fiesta’yı en tepede görüyoruz. 2.239 adet satan Fiesta’yı 1.963 adetlik satışla Opel Corsa izliyor. Üretiminin son dönemine giren geçmiş ayların lideri Renault Symbol ise üçüncü sıraya gerilemiş durumda.

C segmentinde yenilenen ve kampanyalar ile güç kazanan Fiat’ın Linea modelini birinci sırada görüyoruz. 3.622 adet satan Linea’yı 2.363 adetlik satışla Renault Fluence izliyor.

D segmentinde 1.494 adet satan VW Passat, Haziran ayında da birinci sırada. 1.244 adetlik satışla yükselişe geçen yeni BMW 3 serisi ikinciliği elde etmiş. 782 adet satan Mercedes C Serisini ise üçüncülükte görüyoruz.

E segmentine geçtiğimizde BMW 5 Serisi’ni 460 adetlik satışla lider konumda görüyoruz. Onu 294 adet satan Mercedes E Serisi izliyor.

Lüks F segmentine geçtiğimizdeyse yine BMW en tepede bulunuyor. Markanın F segment temsilcisi 7 Serisi 14 adetlik satışla birinciliği elde etmiş. Porsche Panamera ise 13 adet satarak, BMW’nin ensesinde olduğunu hissettiriyor.

Kompakt SUV segmentinde liderlik her ay el değiştiriyor. Haziran ayında 891 adet satılan Dacia Duster, Nissan Qashqai’yi ikinci sıraya geriletmiş. Listenin en büyük sürprizi ise 430 adetlik satışla ilk beşe giriş yapan VW Tiguan oluyor.

Lüks SUV segmentinde lider yine Range Rover Evoque. Evoque, 46 adetlik satışa erişmiş durumda.

Kompakt MPVsegmenti geçtiğimiz ay ile aynı. Lider 364 adet satan Ford C-MAX. İkinci sıradaysa 133 adetlik satışla Mercedes B Serisini görüyoruz.

Pick-up segmentinde VW Amarok’u en tepede görüyoruz. 189 adet satan Amarok’u, 187 adetlik satışla Toyota Hilux izliyor.

Hafif ticari araçlarda (LCV) liderlik Haziran’da el değiştirdi. Atağa kalkan Fiat Doblo, en büyük rakibi Ford Connect’i geride bıraktı. Üçüncü sıradaysa 1.950 adetlik satışla Fiat Fiorino’yu görüyoruz.


Reklamlar
Posted in: Satış Analizi