Temmuz 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Ağustos 20, 2012

1


Otomotiv pazarı geçtiğimiz yıla göre yavaş seyrediyor. Tüketiciler tercihlerini pazarın uygun fiyatlı, kampanyalı modellerinden yana kullanıyorlar. Buna karşın özellikle ticari araç pazarındaki daralma devam ediyor. Temmuz ayında ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden oluşturduğumuz segment segment en çok araçlar listemizde Haziran ayına göre büyük bir değişim olmadı. İşte sınıflarının en çok satan otomobilleri…

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinde liderliği bu ay Chevrolet Spark devraldı. 24 adet satan Spark’ı 20 adetlik satışla yüzünü yenileyen Peugeot 107 modeli izledi.
B segmentinde birinci sırada 1.616 adetlik satışla VW Polo’yu görüyoruz. Ford Fiesta ise 1.592 adetlik satışla ikinciliğe geriledi. B segmentinin en büyük değişimi ise aylardır hem bu segmentin hem de Türkiye’nin en çok satan otomobili olan Renault Symbol’ün artık yavaş yavaş listelere veda etmesi. Üretimi kısa süre içinde duracak olan modelin yeni versiyonunu biz de merakla bekliyoruz.
C segmentine baktığımızdaysa Fiat Linea’yı en tepede görüyoruz. 2.755 adet satan Linea’yı 2.057 adetlik satışla Opel Astra rakip ediyor. Yeni yüzü geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Toyota Auris ise eski kasasıyla ve kampanyalı fiyatıyla ilk kez listemizin ilk beşine dahil oldu.
D segmentine geçtiğimizdeyse VW Passat’ı açık ara lider durumda görüyoruz. Onu 519 adetlik satışla BMW 3 Serisi izliyor.
E segmentinde, Mercedes E Serisi 254 adetlik satışla yeniden liderliği ele aldı. Audi A6 ise 235 adetlik satışla, Mercedes’in hemen arkasında.
F segmentinde Porsche Panamera liderliğe alıştı. 8 adet satan Panamera’yı, 5 adetlik satışla Mercedes S Serisi izliyor.
Kompakt SUV segmentinde 888 adetlik satışla en tepeye Nissan Qashqai yerleşmiş. İkincilikse Temmuz ayında 610 adetlik satışla Dacia Duster’ın olmuş.
Kompakt MPV segmentinde değişen bir şey yok. Ford C-MAX aylardır olduğu gibi Temmuz’da da 315 adetlik satışla birinciliği elde etmiş. İkinci sıradaysa 98 adetlik satışla Mercedes B Serisi bulunuyor.
Pick-up segmentinde liderliği yenilenen bir model ele geçirdi. Isuzu D-MAX, Temmuz ayında 171 adet satarken onu 169 adetlik satışla Toyota Hilux izledi.
Yıl başından bu yana en büyük küçülmenin yaşandığı LCV (Hafif ticari araç) sınıfında 2.770 adet satan Fiat Doblo birinci sırada bulunuyor. İkincilik ise 2.436 adet satan Ford Connect’in.

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi