Ağustos 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Eylül 30, 2012

4


Türkiye otomobil ve hafif ticari pazarı ilk sekiz ayda yüzde 15’i geçen oranda daraldı. Eylül ayında açıklanan 1.600 cc altı araçlardaki ÖTV artışını da düşündüğümüzde bu daralmanın önümüzdeki aylarda da sürmesi kaçınılmaz görünüyor. Ağustos ayında ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden oluşturduğumuz segment segment en çok araçlar listemiz ÖTV artışından etkilenmeden oluşan son ay olarak önümüze çıkıyor.

İşte ÖTV artışından önce sınıflarının en çok satan otomobilleri…

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinde liderliği güncellenen Peugeot 107 modeli 21 adetlik satışla devraldı. Kardeşi Citroen C1 ise yine aynı adetlik satışla ikinci konumda bulunuyor.

B segmentinde bir ay aradan sonra Ford Fiesta 1944 adetlik satışla birinciliğe yükseldi. İkinci sıradaysa 1100 adetlik satışla Opel Corsa’yı görüyoruz.

C segmentinde Fiat Linea yine birinci. 2375 adet satan Linea’yı 1550 adetlik satışla VW Jetta izliyor. Aylarca bu listede liderlik için Linea ile çekişen Renault Fluence ise ilk beşe giremedi.

D segmentinde VW Passat’ın 1109 adetlik satışla liderliğini görüyoruz. BMW 3 Serisi ise yeni yüzüyle ve 651 adetlik satışla ikinci sıranın sahibi.

E segmentinin yaşlı üyesi Mercedes E Serisi, Ağustos ayını da lider kapadı. 265 adet satan modeli 244 adetlik satışla BMW 5 Serisi izliyor.

F segmentinde liderliğe 8 adetlik satışla Audi A8 yükseldi. Onu 7 adetlik satışla sırasıyla Mercedes S Serisi ve Porsche Panamera takip ediyor.

Kompakt SUV segmentinde Nissan Qashqai açık ara lider konumda bulunuyor. 807 adet satan modeli 583 adetlik satışla Dacia Duster takip ediyor.

Kompakt MPV segmentinde Ford C-MAX’in bileğini bükecek yok gibi. Aylardır birinci olan model Ağustos ayında da 392 adet satarak ayı lider kapadı. Mercedes B Serisi ise 107 adetlik satışla ikinciliği elde etti.

Pick-up segmentinde VW Amarok, 254 adet satarak birinci oldu. 195 adetlik satışla Toyota Hilux, Ağustos ayının ikincisi.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında liderlik el değiştirdi. 2147 adet satan Ford Connect, Fiat Doblo’yu geride bıraktı. Doblo, 2024 adetlik satışla ayı ikinci kapadı.

 

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi