Eylül 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Ekim 30, 2012

1


Eylül ayında satışları etkileyen en büyük faktör ÖTV artışı oldu. Önce söylentisiyle; ardından artışı modellerine yansıtmayan firmaların kampanyalarıyla, alım kararlarını öne çektiren “ÖTV artışı” neticesinde çok satan modeller Eylül ayında daha da çok sattı. İşte Eylül ayında ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden oluşturduğumuz segment segment en çok satan araçlar listemiz…

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinde her ay liderlik el değiştiriyor. Satışların çok az olduğu bu segmentte bir ay birkaç otomobil fazla satan marka hemen liderliğe yükseliyor. Bu ay listenin en tepesinde 19 adetlik satışla Fiat 500 bulunuyor. Onu aynı adette satan Kia Picanto izliyor.

B segmentinde satışlarını arttıran Ford Fiesta’yı 2.350 adetlik satışla birinci görüyoruz. Onu 1.572 adet satan Opel Corsa izliyor. Ayın sürprizi ise listemizden geçtiğimiz aylarda düşen Renault Symbol’ün yenilenme öncesi yeniden ilk beşe dahil olması oldu.

C segmentinde 3.244 adet satan Fiat Linea’nın liderliği sürüyor. İkinci sıradaysa bu ay tekrar listemize giren ve 2.573 adet satan Renault Fluence bulunuyor.

Ayın en büyük sürprizi ise D segmentinde yaşandı. Mercedes C Serisi 959 adet satarak bu segmentte uzun aylardır liderliği kimselere kaptırmayan VW Passat’ı alt sıralara itti. İkinci sırayı ise 752 adetlik satışla BMW 3 Serisi aldı.

E segmentinde 261 adetlik satışla Mercedes E Serisi birinciliğini sürdürdü. Onu 202 adetlik satışla BMW 5 Serisi izledi.

F segmentinde BMW 7 Serisi Eylül ayında ciddi bir atağa kalkmış. 17 adet satan modeli, 7 adetlik satışla Audi A8 ve Mercedes S Serisi izliyor.

Kompakt SUV segmentinde ise satışlarda gözle görülür bir artış yaşanmış. Nissan Qashqai 1.131 adetlik satışla birinciliği kimseye bırakmamış. Dacia Duster ise 953 adetlik satışla ayı ikinci sırada tamamladı.

Kompakt MPV segmentinde lider değişmemiş. Ford C-MAX 410 adet satarak birinci sıradaki yerini sürdürüyor. Mercedes B Serisini ise 142 adetlik satışla ikinci sırada görüyoruz.

Pick-up segmentinde Eylül ayında lider değişti. 298 adet satan Toyota Hilux birinci sırayı alırken, 294 adet satan VW Amarok onu takip ediyor.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında liderlik el değiştirdi. 3.112 adet satan Fiat Doblo, Ford Connect’i geride bıraktı. Connect, 2.337 adetlik satışla ayı ikinci kapadı.

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi