Ekim 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Aralık 7, 2012

0


Ekim ayında otomobil satışları yatay bir seyre geçti. ÖTV’nin artışıyla Eylül ayında yükselişe geçen satışlar Ekim ayında küçük bir düşüş gösterdi. Bunda tüketicilerin Kasım ayı başında düzenlenen Autoshow Fuarı’nı beklemeye başladıkları sonucunu çıkarmamız mümkün. Fuarla birlikte düzenlenen kampanyaların etkisini önümüzdeki ay Kasım satışlarında yukarı yönlü olarak göreceğimize inanıyorum.

İşte Ekim ayında ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden oluşturduğumuz segment segment en çok satan araçlar listemiz…

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentinde yeni bir liderimiz var. Pazara yeni giren Skoda Citigo, 31 adetlik satışla listemizin en tepesine oturdu. Onu 26 adetlik satışla Citroen C1 modeli izliyor.

B segmentinde ayı birinci kapatan 2.132 adetlik satışla VW Polo oldu. VW’nin agresif fiyat politikasının Polo’nun da satışlarına yansıdığını görüyoruz. İkinci ise 1.708 adetlik satışla Hyundai i20 Troy’un oldu. Bu ay listemizde öne çıkan modelse yenilenen yüzüyle dördüncü sıradan araştırmamıza dahil olan Renault Clio oldu.

C segmentinde Renault Fluence birkaç ay aradan sonra 2.534 adetlik satışla Fiat Linea’yı geçti. Linea, 2474 adet satarak ikinciliğe geriledi. Üçüncü ise 2010 adetlik satışla Opel Astra HB.

D segmentinde VW Passat, 1 aylık aranın ardından tekrar liderliğe geri döndü. 545 adet satan VW Passat’ı, 530 adetlik satışla BMW 3 serisi izliyor.

E segmentinde Audi A6, 246 adetlik satışla birinci sırayı elde etti. BMW 5 serisi ise 228 adet satarak ikinciliği elde etti.

F segmentinde de Audi’nin atağını görüyoruz. 30 adet satan Audi A8 liderliğe yükseldi. Mercedes S Serisi ise 9 adetlik satışla ikinci sırada bulunuyor.

Kompakt SUV çekişmesinde Nissan Qashqai rakiplerine liderlik için izin vereceğe benzemiyor. 976 adet satan Qashqai’yi 806 adetlik satışla Dacia Duster izliyor.

Liderin değişmediği bir diğer sınıf Kompakt MPV segmenti. Ford C-MAX, 291 adetlik satışla ayı birinci tamamlarken, Renault Scenic 98 adetlik satışla ikinciliğe yükselmiş bulunuyor.

Pick-up segmentinde liderlik bir kez daha el değiştirdi. VW Amarok, 321 adetlik satışla liderliği Ekim ayı için ele aldı. Toyota Hilux ise 201 adetlik satışla Amarok’u takip ediyor.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında lider Ekim ayında da aynı. Fiat Doblo, 2529 adet satarak ayı birinci tamamladı. Ford Connect ise 1977 adetlik satışla ikinci sırada bulunuyor.

    kasi1
kasi2
kasi3
kasi4
kasi5

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi