Kasım 2012 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Aralık 31, 2012

2


Durgun geçen Ekim ayının ardından Kasım ayında otomobil satışları yeniden yükselişe geçti. Markaların kampanyalara ağırlık vermesi sebebiyle artışın yaşandığı 2012 Kasım ayı, yine de model yılı değişikliği sebebiyle geçmiş yılların Kasım aylarına göre düşük bir performans gösterdi.

İşte Kasım ayında ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden oluşturduğumuz segment segment en çok satan araçlar listemiz…

Hazırlayan: Tulu DARICAN

A segmentindeki hareketlilik sürüyor. Bu ay 38 adet satan Kia Picanto liderliği ele geçirdi. İkinci sıradaysa yenilenen Fiat Panda modelini görüyoruz.

B segmentinin bu ay da lideri VW Polo… Markanın stok sorunlarını aşmasıyla Polo, 2.733 adetlik ciddi bir satış rakamına ulaşmış durumda. Polo’yu 1.919 adetlik satışla Ford Fiesta izliyor.

C segmentinde Fiat Linea 2.453 adet satarak liderliği Renault Fluence modelinden geri aldı. 2.283 adet satan Fluence’i, 2.060 adetlik satışla Opel Astra HB izliyor. Kasım ayında C segmentinin sürpriziniyse yenilenen kasasıyla 1.399 adet satarak sıralamaya beşinci sıranda giren VW Golf oluşturuyor.

D segmentinin en tepesinde 990 adetlik satışla VW Passat yer alıyor. 714 adet satan BMW 3 serisi onu izliyor.

E segmentinde BMW 5 serisi bu ayın birincisi. 5 serisinin Kasım ayındaki satış adedi 570. İkincilik ise 309 adet satan Audi A6’nın.

F segmentinin bu ayda lideri Audi A8. A8, 11 adetlik satışla ilk sırada yer alırken, aynı adetlik satışla Mercedes S serisi ikinciliği elde ediyor.

Kompakt SUV segmenti ciddi bir çekişmeye sahne oluyor. Nissan Qashqai, 968 adetlik satışla bu ay da listenin en tepesinde. Onu 855 adetle Dacia Duster takip ediyor. Listenin sürprizi ise 807 adet satan ve üçüncülüğü elde eden VW Tiguan.

Kompakt MPV segmentinde Ford C-MAX her ay kendi satış rekorunu egale ediyor. Kasım ayında 675 adet satan model rakiplerinin açık ara önünde. Mercedes B serisi 107 adetlik satışla bu segmentin Kasım ayındaki ikincisi…

Pick-up segmentinde VW Amarok 299 adetlik satışla birinci sırada. İndirim kampanyası etkisiyle 294 adet satan Mitsubishi L200 ise Amarok’un hemen ensesinde ayı kapatmış.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında liderlik Kasım ayında el değiştirdi. Ford Connect, 3.229 adetlik satışla birinciliği ele geçirdi. İkinci sıra ise 2.495 adet satan Fiat Doblo’nun.

kasim_sat1kasim_sat2kasim_sat3kasim_sat4kasim_sat5

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi