Mart 2013 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Nisan 9, 2013

2


Otomotiv sektörü Mart ayında da hız kesmedi. Hatta geçtiğimiz yılın Mart ayına göre artış kaydeden pazar yüzde 6 dolayında büyüdü. Özellikle B ve C segmentinde rekabetin her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Bu sebeple bu ayki tablomuzla beraber B segmentinin de en çok satan ilk 10 modelini listeliyor olacağız.

İşte ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı satış adetleri üzerinden derlediğimiz Mart 2013’ün segment segment en çok satan otomobilleri.

YAZI: TULU DARICAN

A segmentinde liderlik el değiştirdi. Skoda’nın yeni minisi Citigo, 49 adetlik satışla Mart ayının birincisi olurken, Fiat Panda 33 adet satarak ikinci sırayı aldı.

B segmentinde Renault Symbol’ün geri döndüğünü görüyoruz. Yenilenen ve pazara sunulan Symbol, Mart ayında 3.409 adet sattı. VW Polo ise 1.904 adetlik satışla ayı ikinci sırada tamamladı. Bu aydan itibaren ilk 10 modeli sıraladığımız B segmenti listesinin en dikkat çeken modeli ise 911 adetlik satışla sıralamaya dahil olan Dacia Sandero.

C segmentinde Fiat Linea kısa bir süre devrettiği liderlik koltuğuna 3.220 adetlik satışla geri döndü. İkincilik ise sürpriz yapan ve 1.762 adet satan VW Golf’ün oldu.

D segmentinde en tepede VW Passat yer alıyor. 1.305 adet satan Passat’ı 911 adetlik satışla BMW 3 Serisi takip ediyor.

E segmentine göz attığımızda birinci sırada 315 adet satan BMW 5 Serisi’ni görüyoruz. Audi A6 ise 156 adetlik satışla ikinci sırada bulunuyor.

F segmentinde BMW 7 Serisi 17 adet satarak Mart ayının lideri oldu. İkincilik ise 15 adetlik satışla Porsche Panamera’nın.

Kompakt SUV segmentinde Dacia Duster’ın hakimiyeti Mart ayında da sürdü. 870 adet satan Duster hemen ensesinde 861 adetlik satışla Nissan Qashqai bulunuyor.
Kompakt MPV segmentinde yeni bir lider var. Pazara henüz gireli birkaç ay olan Dacia Lodgy 388 adetlik satışla Mart ayını birinci sırada tamamladı. Ford C-MAX ise 303 adetlik satışla ikinci oldu.

Pick-up segmentinde lider Mart ayında da değişmedi. Mitsubishi L200, 372 adetlik satışla ayı birinci kapadı. 205 adetlik satışla VW Amarok onu takip ediyor.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında Fiat Doblo’nun bileğini büken bulunmuyor. Mart ayında 2.260 adet satan Doblo’yu 1.505 adelik satışla Ford Connect izliyor. Bu segmentteki sürpriz modelse pazara yeni giren ve 805 adetlik satışla listemizin 5. Sırasında yer bulan Dacia Dokker.

martsatis1
martsatis2
martsatis3
martsatis4
martsatis5

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi