Haziran 2013 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Temmuz 9, 2013

0


Gezi Parkı olaylarıyla başlayan Haziran ayı otomotivciler açısından çok parlak geçmedi. Yurt içindeki olayların etkisi tam geçti derken bu kez de yurt dışı piyasalarda yaşanan dalgalanmalar özellikle hafif ticari araç pazarını ciddi anlamda etkiledi. Bu etkileri her ay sizin için hazırladığımız satış adedi listelerinde görmek mümkün. İşte ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı rakamlara göre oluşturduğumuz Haziran 2013’ün segment segment en çok satan araçları.

YAZI: TULU DARICAN

A segmentinde Skoda Citigo’nun liderliği sürüyor. 32 adet satılan modeli 22 adetlik satışla Smart ForTwo izliyor.
B segmentindeyse bu ay yeni bir liderimiz var. Opel Corsa, Haziran ayında 2265 adet satarak birinci oldu. İkincilik ise 1922 adetlik satışla Renault Clio’nun oldu.
C segmentinde Fiat Linea birinci sırayı kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. 4172 adet satılan Linea’nın en yakın takipçisi ise 2822 adet satan Renault Fluence oldu.
D segmentine geçtiğimizde 1595 adetlik satışla VW Passat’tı listemizin en tepesinde görüyoruz. İkincilik ise 1167 adetlik satışla BMW 3 Serisi’nin.
E segmentinde lider 439 adet satan BMW 5 Serisi. İkinci ise 256 adet satan Mercedes E Serisi. Temmuz ayından itibaren 1.6 litrelik versiyonunun da satışa sunulmuş olması sebebiyle önümüzdeki ay Mercedes E Serisi’nin ciddi oranda satışlarını artırmasını bekliyoruz.
Kompakt SUV’lere göz attığımızda liderliğin tekrar el değiştirdiğini görüyoruz. 1074 adet satan Dacia Duster birinci sıraya yükselirken, 962 adetlik satışla Nissan Qashqai ikinciliğe geriledi. Listemizin sürprizi ise 577 adet satarak ilk beşe dahil olan Renault Captur oluyor.
Liderliğin el değiştirdiği bir diğer segment ise kompakt MPV sınıfı. Geçtiğimiz ay ikinciliğe gerileyen Dacia Lodgy, Haziran ayında 617 adet satarak tekrar liderliğe yerleşti. İkinci ise 410 adet satan Ford C-MAX.
Pick-up segmentindeki hareketlilik devam ediyor. 266 adetlik satışla Mitsubishi L200 Haziran ayını lider kapadı. 256 adet satan VW Amarok ise ikinci oldu.
LCV (Hafif ticari araç) sınıfında Haziran ayının da birincisi Ford Connect. 2350 adet satan Connect’i, 1647 adetlik satışla Fiat Doblo izliyor.

temmuzsatis1
temmuzsatis2
temmuzsatis3
temmuzsatis4
temmuzsatis5

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi