Kasım 2013 Türkiye’de en çok satan marka ve modeller – otomobiller

Posted on Aralık 17, 2013

7


Yılsonunun gelmesiyle otomotivde kampanya rüzgarı esmeye başladı. Özellikle B ve C segmentindeki modellerde kampanya etkisini görebiliyoruz. Ticari araç satışları ise beklenenin altında gerçekleşmeye devam ediyor.

İşte ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı rakamlara göre oluşturduğumuz Kasım 2013’ün segment segment en çok satan araçları.

A segmentinde deyim yerindeyse alışılmışın dışında bir değişim oldu. Yenilenen Hyundai i10 347 adet satarak bu segment için bir rekora imza attı. Türkiye’de çok tutulmayan A segmentinin kaderinin değişip değişmediğini önümüzdeki aylarda daha net göreceğiz.

B segmentinde Ford Fiesta uzun aralardan sonra tekrar liderliğe yükseldi. 3.184 adet satan Fiesta’yı, 2.462 adetlik satışla Renault Clio izliyor.

C segmentinde liderlik el değiştirdi. Fiat Linea, 3.019 adetlik satışla birinci sıraya yükselirken, VW Jetta 2.768 adetle ikinciliğe geriledi.

D segmentinde VW Passat’ın hakimiyeti sürüyor. 1.847 adet satan Passat’ı, 1.002 adetle BMW 3 Serisi izliyor. Bu yarışa önümüzdeki aylarda yenilenen yüzüyle Türkiye’de satılacak olan Mercedes C Serisi’nin de dahil olmasını bekliyoruz.

E segmentinde 1.6 litre motorlu BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi rekabeti devam ediyor. Kasım ayının galibi ise 791 adetlik satışla BMW 5 Serisi.

F segmentinde Mercedes S Serisi’nin geri dönüşüne şahit oluyoruz. Yenilenen model 32 adetlik satışla birinci sırada bulunuyor.

Kompakt SUV segmentinde Nissan Qashqai yeniden liderliğe yükseldi. 1.084 adet satan modeli 1.6 litre benzinli motor ve otomatik vites birlikteliği sunmaya başlayan iki kardeş model Kia Sportage ve Hyundai ix35 izliyor.

Kompakt MPV segmentinde Dacia Lodgy 675 adetlik satışla ayı birinci kapadı. 286 adet satan Ford C-MAX ise ikinci sırada bulunuyor.

LCV (Hafif ticari araç) sınıfında Kasım ayının birincisi yine Ford Connect. 1.808 adet satan Connect’i, 1.678 adet satan Fiat Doblo izliyor.

kasimsatis1kasimsatis2kasimsatis3kasimsatis4kasimsatis5

Reklamlar
Posted in: Satış Analizi